auschwitz

27 stycznia 2015 r. przypada 70. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz–Birkenau. Z tej okazji Miejski Dom Kultury w Turku przygotował wystawę AUSCHWITZ – BIRKENAU 3D, która jest unikatowym na światową skalę, trójwymiarowym zapisem obecnego wyglądu Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Wystawa składa się z dwudziestu trójwymiarowych, dokumentalnych zdjęć wykonanych w Muzeum. Powiększenia mają rozmiar 100x70 cm.

Muzeum Auschwitz-Birkenau jest miejscem, które powinien zobaczyć każdy. Nie wszyscy jednak mogą tu przyjechać. Z myślą o takich osobach powstała nasza wystawa. Wszystkie prezentowane na niej fotografie wykonane są w technice trójwymiarowej, która pozwala pokazać przestrzeń na płaskiej powierzchni zdjęcia. Dzięki temu zabiegowi oglądający otrzymują namiastkę rzeczywistego obrazu i mogą przez chwilę poczuć się jakby rzeczywiście byli w muzeum.

Niestandardowa technika, jaką wykonane są fotografie oraz duży format potęgują dodatkowo odbiór przekazu poprzez iluzję przestrzeni.

Te 20 prac to zaledwie mała część tego, co można zobaczyć na żywo, z pewnością jednak pobudza wyobraźnię i skłania do refleksji nad tym, do czego człowiek jest zdolny, by pognębić i zniewolić drugiego człowieka.

AUTORZY WYSTAWY: Zespół STREFA 3D: Jacek Gniewek i Michał Grzywacz, dwaj ludzie zafascynowani fotografią trójwymiarową.

Wernisaz odbędzie się 20 stycznia o godz.12.00, a wystawe obejrzec można do 3 lutego w godz. 9.00-18.00.