wiedza 5 20150122 1214805663

Stara prawda mówi, że najlepsza wiedza pochodzi z praktyki, dlatego też uczniowie Gimnazjum nr 1 często korzystają z dobrodziejstw muzeów i ofert centrów nauki.

W minionym tygodniu grupa 46 uczniów wyjechała do Warszawy. Pierwszym punktem programu wycieczki było Muzeum Powstania Warszawskiego. Wybór tego miejsca nie był przypadkowy. 17 stycznia to dzień rocznicy wyzwolenia stolicy spod okupacji hitlerowskiej. Na uczniach wielkie wrażenie wywarł obejrzany w muzeum trójwymiarowy film przedstawiający obraz zburzonego w ponad 80 proc. miasta . Eksponaty, zdjęcia pomogły poczuć atmosferę i przybliżyły trudy wojennych dni, jakie przeżywali bohaterowie gimnazjalnej lektury „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego.

Po dwugodzinnym obcowaniu z historią gimnazjaliści przenieśli się w teraźniejszość nauk ścisłych w Centrum Nauki Kopernik. Uczniowie podzieleni na trzy grupy zgłębiali tajniki budowy lasera, badali zawartość cukru w cukrze, tworzyli hologramy i wypełniali szklane bombki związkami chemicznym. Znaleźli także czas na zabawę ciekawymi urządzeniami np. do tworzenia mydlanych ścian, sprawdzenie działania śruby Archimedesa oraz testy badające zdolności ludzkiego oka. Nauka poprzez zabawę to najciekawsza i skuteczna forma zdobywania wiedzy.