lekcja 1 20150122 1505771159

W mediatece Muzeum im.
Józefa Mehoffera miała miejsce nietypowa lekcja historii. Zajęcia dla kółka historii regionalnej z Gimnazjum nr 1 w Turku prowadzone były przez historyka, panią Karolinę Wójtowicz.

Tematem wykładu była historia oraz kultura narodu żydowskiego w oparciu o dzieje Żydów turkowskich. Uczniowie mogli zapoznać się z podstawowymi świętami występującymi w kalendarzu żydowskim, ich krótką genezą oraz obrzędowością starozakonnych. Przy tej okazji uczestnicy spróbowali niektórych potraw, np. ciasteczek o nazwie Oznei Haman, co oznacza uszy Hamana (trójkątne słodkie bułeczki z makiem lub innym nadzieniem). Ciasteczka te przygotowuje się tradycyjnie na święto Purim, które według kalendarza gregoriańskiego przypada na miesiące luty i marzec. Jest to święto upamiętniające uchronienie Żydów od zagłady w perskim imperium Achemenidów za czasów panowania króla Achaszwerosza (Kserksesa). Słodki poczęstunek przygotowała opiekunka kółka, Beata Grzelka. Kolejnym przysmakiem, którego mogli spróbować uczniowie była maca przyrządzana na święto Paschy, obchodzone na pamiątkę wyzwolenia Izraelitów z niewoli egipskiej. Ponadto całe zajęcia oparte były o muzealne eksponaty związane z miejscowymi wyznawcami judaizmu. Były to m. in. liczne pamiątki pozostawione przez Żydów niegdyś zamieszkujących nasze miasto: dokumenty, zdjęcia, pocztówki , zaproszenia itp. Najważniejszym eksponatem był jednakże fragment oryginalnej Tory, pochodzącej najprawdopodobniej z synagogi, która znajdowała się u zbiegu ulic Wąskiej i Szerokiej (obecnie kino „Tur”) wzniesionej w 1861 r. Fragment Tory jest nadpalony, co może wiązać się z pożarem, który wzniecili w bożnicy hitlerowcy 22 września 1939 r., chcąc w ten sposób zamordować ludność żydowską, którą w niej zgromadzili.

Bez cienia wątpliwości taka forma zajęć zachęca młodzież do poznawania naszej lokalnej historii, dlatego warto korzystać z oferty lekcji historii jakie oferuje turkowskie muzeum.