zoty tur dla wolontariuszy 20150126 2023747770

Wolontariusze skupieni wokół Centrum Wolontariatu i Organizacji Pozarządowych zostali laureatami dorocznej nagrody „Złoty Tur", przyznawanej przez Burmistrza Miasta Turku. Nagroda ta wręczona została podczas Spotkania Noworocznego Miasta Turku i Powiatu Tureckiego, które w miniony piątek, 23 stycznia 2015 r. odbywało się już po raz dwunasty.

Organizatorami uroczystości byli: Burmistrz Miasta Turku Romuald Antosik, Starosta Turecki Mariusz Seńko, Prezes Tureckiej Izby Gospodarczej Marek Sawicki, Prezes Turkowskiego Klubu Ekologicznego Karolina Augustyniak oraz Przewodniczący Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Turku, Marek Pańczyk. Spośród blisko trzystu wyśmienitych gości warto podkreślić obecność posłów: Piotra Walkowskiego i Ireny Tomaszak-Zesiuk, wojewody wielkopolskiego Piotra Florka, radnej Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Anny Majdy, starosty kaliskiego Krzysztofa Nosala i prezydenta Kalisza Grzegorza Sapińskiego. Na zaproszenie odpowiedzieli również liczni przedstawiciele instytucji z całego powiatu oraz przedsiębiorcy.
W swoich przemówieniach burmistrz Antosik i starosta Seńko podkreślali zgodną współpracę samorządów na rzecz przyszłości regionu, przy czym burmistrz podkreślił wagę pomocy dla regionu ze strony polityków różnych szczebli. Głos zabrali także wojewoda Piotr Florek i poseł Irena Tomaszak- Zesiuk, którzy zadeklarowali swoje wsparcie dla dążeń miasta Turku i powiatu tureckiego o lepszą przyszłość.
Po przemówieniach starosta Mariusz Seńko nagrodził Ewalda Koesters, właściciela firmy Sun Garden z Malanowa, nagrodą „Złoty herb Powiatu Tureckiego" i tytułem „Człowieka Powiatu Tureckiego 2014". W imieniu laureata nagrodę odebrał Witold Jarecki. Burmistrz Romuald Antosik wręczył nagrodę „Złoty Tur 2014" wolontariuszom z Centrum Wolontariatu i Organizacji Pozarządowych w Turku. W imieniu nagrodzonych złotego tura odebrali: Beata Pacławska, Agnieszka Łapka i Mariusz Szymczak (Wolontariusz Roku 2014). Ten ostatni dziękując za nagrodę nawiązał do słów Matki Teresy z Kalkuty o tym, że to, co robią wolontariusze jest jak kropla w ocenia, jednak bez tej jednej kropli, ocean byłby uboższy.
Firmą Roku 2014 wybraną przez kapitułę Tureckiej Izby Gospodarczej została firma Sintur Sp. z o.o. Zakład Pracy Chronionej, nagrodę odebrała prezes spółki – Romualda Zajdel-Pawlak. Tytuł „Człowieka Zatroskanego o Środowisko" od Turkowskiego Klubu Ekologicznego, otrzymała Dorota Gorzkowska. Wyróżnienie wręczali prezes klubu Karolina Augustyniak oraz przewodniczący kapituły, ks. Stanisław Nasiński. Z kolei kapituła Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Turku tytuł „Rolnik Roku 2014" przyznała Jarosławowi Binkowskiemu z Kawęczyna.
W części artystycznej wystąpili uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Turku. Młodzi zdolni muzycy wystąpili z programem noworocznym, wraz ze swoimi nauczycielami.
Podczas Spotkania Noworocznego sprzedawane były cegiełki charytatywne na pomoc w zakupie wózka inwalidzkiego dla Mikołaja Błaszczyka z Turku.