rect3212

Dziś, tj. 5 lutego 2015 roku, ukonstytuowały się nowe władze Związku Gmin Powiatu Tureckiego. Przewodniczącym Związku wybrany został Romuald Antosik – Burmistrz Miasta Turku.

Związek Gmin Powiatu Tureckiego powstał w 2009 roku. Zadaniem Związku jest wspólne wykonywanie zadań publicznych w zakresie rozwoju gospodarczego, społecznego, kulturowego i oświatowego gmin. Zadania te realizowane są poprzez: pozyskiwanie środków finansowych na realizację wspólnych inwestycji drogowych, wsparcie inicjatyw na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego, wspieranie gmin w realizacji ich zadań inwestycyjnych w zakresie budowy dróg, tworzenie warunków do rozwoju turystyki czy promocję gmin. Związek może również podejmować wspólne przedsięwzięcia z partnerami zagranicznymi i rozwijać współpracę międzynarodową w zakresie oświaty, kultury i turystyki.

Podczas dzisiejszych obrad, członkowie Związku wybrali na nową kadencję 2015-2018 Zarząd, w którym znaleźli się: Romuald Antosik – przewodniczący, Karol Mikołajczyk (wójt Gminy Turek) – wiceprzewodniczący, oraz członkowie: Sławomir Prentczyński (wójt Gminy Malanów) i Jan Nowak (wójt Gminy Kawęczyn). Członkowie związku wybrali również komisję rewizyjną w składzie: Mirosław Broniszewski (wójt Gminy Przykona) – przewodniczący, Grzegorz Ciesielski (burmistrz Gminy i Miasta Tuliszków) i Tomasz Rajczyk (sekretarz Gminy Władysławów) oraz Agata Myszyńska z Urzędu Miejskiego w Turku.

Organem Związku, poza Zarządem, jest również Zgromadzenie, w skład którego wchodzą burmistrzowie i wójtowie miast i gmin oraz po jednym przedstawicielu rad miast i gmin, będących w związku. Przewodniczącym Zgromadzenia wybrany został Ireneusz Kolenda (przewodniczący Rady Gminy Turek), zaś wiceprzewodniczącym Kazimierz Wdowiński (przewodniczący Rady Gminy Brudzew).

Jedną z pierwszych decyzji Związku Gmin Powiatu Tureckiego w nowym składzie było wystosowanie apelu do władz Unii Europejskiej, o zastosowanie derogacji przedłużającej pracę Elektrowni „Adamów” do roku 2019.