modzi straacy i harcerze dbaj o rodowisko naturalne 2 20150513 1817202829

W sobotę, 9 maja 2015 roku druhowie z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP Turek i 16. Drużyny Starszoharcerskiej „Szare Wilki" z Gimnazjum nr 2 w Turku, uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych z zakresu ochrony środowiska naturalnego, zorganizowanych przez Ochotniczą Straż Pożarną w Turku.

Zajęcia odbyły się we współpracy z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Turku oraz Nadleśnictwem Turek. Uczniowie Gimnazjum nr 2 i Szkoły Podstawowej nr 1 w Turku uprzątnęli śmieci wokół zbiornika wodnego w Bogdałowie, a następnie ćwiczyli rozwijanie linii gaśniczych i gaszenie pożaru wodą pompowaną ze zbiornika.

Zajęcia przy zbiorniku wodnym stworzyły doskonałą okazją do zapoznania młodzieży z zagrożeniami podczas zabaw w wodzie, w miejscach nieprzeznaczonych do kąpieli i bez nadzoru ratowników. Wskazano także sposób postępowania w przypadkach zauważenia osób topiących się. Strażacy zaprezentowali młodzieży umiejętności i sprzęt wykorzystywany w ratownictwie wodnym.

Zajęcia praktyczne połączone były z prelekcjami i instruktarzami prowadzonymi przez strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Turku, specjalistę Nadleśnictwa Turek, ratowników WOPR oraz nauczycieli i wychowawców z Gimnazjum nr 2 i Szkoły Podstawowej nr 1 w Turku. Całość podsumowano i omówiono podczas wspólnego ogniska z wszystkimi uczestnikami zajęć edukacyjnych.